Members Login
About
Glenelg

Club Office Bearers & Staff

Office Bearers

     
Helen McMutrie
President
David Lindsay
Vice President
Ian Symons
Vice President

Committee of Management

 
Bevan Roberts
Captain
Greg Rundle
Vice Captain
 
   
Carolyn Dillon
Committee member
Paul Gander
Committee member
Paul Grosvenor
Committee member
   
Sid Kookana
Committee member
Imelda Lynch
Committee member
Darren Royals
Committee member

Women’s sub-committee

Cheryl Franzi    
Cheryl Franzi
President
Annette Rieniets
Vice-President
 
 Sue Tuohy  Sue Raggatt  Joy Green
Sue Tuohy
Captain
Sue Raggatt
Vice-Captain
Joy Green
Committee

Club Management & Team

General Manager David Brooks
Finance & Administration Manager Carly Clough
Course Superintendent Tim Warren
Food & Beverage Supervisor
Kaitlin Parsons
Membership & Administration Officer Raeleen Day
Sales & Events Manager
Lynn Kschammer
Head Professional & Director of Golf Operations
Shane Robinson
Head Teaching Professional
Jordan Harkin

For contact details, click here

Past Office Bearers

Year

President

Captain

Vice-Captain

1927

A.J. Roberts

S. Jackman

F.G. Hicks

1928

A.J. Roberts

S. Jackman

F.G. Hicks

1929

A.J. Roberts

S. Jackman

F.G. Hicks

1930

A.J. Roberts

S. Jackman

F.G. Hicks

1931

A.J. Roberts

F.G. Hicks

John Hill

1932

Not Appointed

F.G. Hicks

John Hill

1933

W. Fisk

John Hill

G. McLeay

1934

W. Fisk

John Hill

G. McLeay

1935

W. Fisk

J.E. Ashton

G. McLeay

1936

W. Fisk

J.E. Ashton

G. McLeay

1937

W. Fisk

K.C. Crookall

Dr. A.H. Guymer

1938

W. Fisk

Dr. A.H. Guymer

Dr. C.B. Maddern

1939

Frank Smith

Dr. A.H. Guymer

J.E. McKee

1940

Frank Smith

J.E. McKee

V.M. Thomas

1941

Frank Smith

V.M. Thomas

W.B. Holt

1942

Frank Smith

V.M. Thomas

W.B. Holt

1943

Frank Smith

V.M. Thomas

W.B. Holt

1944

Baden Pattinson

V.M. Thomas

W.B. Holt

1945

Baden Pattinson

W.B. Holt

A.C. Brooke

1946

Baden Pattinson

W.B. Holt

A.C. Brooke

1947

W. Allen

E.Caradoc Ashton

S.N. McKee

1948

H.H. Handby

E.Caradoc Ashton

S.N. McKee

1949

H.H. Handby

E.Caradoc Ashton

S.N. McKee

1950

C.H. Fidock

S.N. McKee

F.G. Collins

1951

C.H. Fidock

S.N. McKee

F.G. Collins

1952

C.H. Fidock

F.G. Collins

S.D. Harris

1953

C.W. Anderson

F.G. Collins

S.D. Harris

1954

C.W. Anderson

S.D. Harris

D.M. Watson

1955

C.W. Anderson

S.D. Harris

D.M. Watson

1956

C.W. Anderson

S.D. Harris

D.M. Watson

1957

C.W. Anderson

D.M. Watson

C.M. Wood

1958

C.W. Anderson

D.M. Watson

C.M. Wood

1959

C.W. Anderson

D.M. Watson

C.M. Wood

1960

W.J. Parkinson

C.M. Wood

N.E. Bagshaw

1961

W.J. Parkinson

C.M. Wood

N.E. Bagshaw

1962

W.J. Parkinson

N.E. Bagshaw

P.T. Morton

1963

W.J. Parkinson

N.E. Bagshaw

P.T. Morton

1964

N.E. Bagshaw

N.E. Bagshaw

P.T. Morton

1965

N.E. Bagshaw

P.T. Morton

J.A. Butler

1966

N.E. Bagshaw

P.T. Morton

J.A. Butler

1967

N.E. Bagshaw

J.A. Butler

J.A. Manning

1968

N.E. Bagshaw

J.A. Butler

J.A. Manning

1969

N.E. Bagshaw

J.A. Manning

J.R. Alderman

1970

N.E. Bagshaw

J.R. Alderman

J.D. Omond

1971

N.E. Bagshaw

J.R. Alderman

J.D. Omond

1972

N.E. Bagshaw

J.D. Omond

M.C.E. Summers

1973

N.E. Bagshaw

J.D. Omond

M.C.E. Summers

1974

N.E. Bagshaw

M.C.E. Summers

R.B. Bennett

1975

N.E. Bagshaw

M.C.E. Summers

R.B. Bennett

1976

F.G. Collins

R.B. Bennett

G.A. Hodgson

1977

F.G. Collins

R.B. Bennett

G.A. Hodgson

1978

F.G. Collins

G.A. Hodgson

H.T. Slade

1979

F.G. Collins

G.A. Hodgson

H.T. Slade

1980

F.G. Collins

H.T. Slade

B.J. Manser

1981

F.G. Collins

H.T. Slade

B.J. Manser

1982

F.G. Collins

B.J. Manser

J.E.O. Handford

1983

F.G. Collins

B.J. Manser

J.E.O. Handford

1984

R.B. Bennett

J.E.O. Handford

G.D. Gitsham

1985

R.B. Bennett

J.E.O. Handford

G.D. Gitsham

1986

R.B. Bennett

G.D. Gitsham

A.K. Whitford

1987

R.B. Bennett

G.D. Gitsham

A.K. Whitford

1988

R.B. Bennett

A.K. Whitford

D.N. Barton

1989

R.B. Bennett

A.K. Whitford

D.N. Barton

1990

R.B. Bennett

D.N. Barton

J.L. Waddy

1991

R.B. Bennett

D.N. Barton

J.L. Waddy

1992

R.B. Bennett

J.L. Waddy

J.R. Giles

1993

R.B. Bennett

J.L. Waddy

J.R. Giles

1994

D.N. Barton

J.R. Giles

J.A. Rawson

1995

D.N. Barton

J.R. Giles

J.A. Rawson

1996

D.N. Barton

J.A. Rawson

I.P. Symons

1997

D.N. Barton

J.A. Rawson

I.P. Symons

1998

D.N. Barton

I.P. Symons

D.M. Lindsay

1999

J.L. Waddy

I.P. Symons

D.M. Lindsay

2000

J.L. Waddy

D.M. Lindsay

C.R. Whitford

2001

J.L. Waddy

D.M. Lindsay

C.R. Whitford

2002

J.L. Waddy

C.R. Whitford

P.J. Norman

2003

J.L. Waddy

C.R. Whitford

P.J. Norman

2004

B.J. Manser

P.J. Norman

I.R. Brooks

2005

B.J. Manser

P.J. Norman

I.R. Brooks

2006

B.J. Manser

I.R. Brooks

P.R. McGrath

2007

B.J. Manser

I.R. Brooks

P.R. McGrath

2008

B.J. Manser

P.R. McGrath

N.J. Johnson

2009

G.D. Gitsham

P.R. McGrath

N.J. Johnson

2010

G.D. Gitsham

N.J. Johnson

A.J. Martin

2011

G.D. Gitsham

N.J. Johnson

A.J. Martin

2012

G.D. Gitsham

A.J. Martin

G.M. Fox

2013

G.D. Gitsham

A.J. Martin

G.M. Fox

2014

G.D. Gitsham

G.M. Fox

P.B. Duregon

2015

H. McMutrie

G.M. Fox

P.B. Duregon

2016

H. McMutrie

P.B. Duregon

B.M. Roberts

2017

H. McMutrie

P.B. Duregon

B.M. Roberts

2018

H. McMutrie

B.M. Roberts

G.C. Rundle

 

 

         

2017 & 2018 ABIA AWARD WINNING VENUE

BEST CLUB RECEPTION VENUE IN AUSTRALIA


Clubs SA Logo

AWARDED CLUBS SA

2015 & 2016 BEST CLUB DINING


 

Four Reds Members Login Official Golf Club of the Adelaide Football Club